A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z

USA - Cestopisy

San Francisco od A do Z

Dojmy ze San Francisca při kongresu A.A.C.C. v roce 2000.

Alamo Square je náměstí v podobě parku. Pozoruhodné je zvláště tím, že je z něho nejfotogeničtější pohled na město – vpředu viktoriánské dřevěné domky a vzadu mrakodrapy Financiálního distriktu. Ty druhé byly při mé návštěvě bohužel opravdu v mracích – v červenci dopoledne je to v S.F. skoro každý den.

Bohemica – v muzeu v Lincolnově parku jsou dvě vázy z českého skla, v parku Golden Gate je poblíž památníku generála Pershinga socha TGM a na kongresu kromě známých amerických biochemiků Larry Kricky a Petera Kostky (funkcionářů AACC) jsem poblíž vlastního posteru objevil postery autorek N. Rehak a J. M. Beranek.

Civic Center je po ránu přeplněno nocujícími homelessy s majetečkem v nákupních vozících, opatřených ze supermarketů. K radnici ve stylu Kapitolu ve Washingtonu, D.C., vede alej – pomník založení OSN. Česko jsem tam našel čtyřikrát – na pylonu zakladatelů a na pylonu 1945 jako Czechoslovakia, na pylonu 1991 jako Czech and Slovac Federative Republic a na pylonu 1993 jako Czech Republic. Není to jednoduché, ta středoevropská historie! Bohužel Američané slyší Czech a rozumí šek.

Dime je deset centů a je to kupodivu daleko menší mince, než ze stejné slitiny kovů vyrobený pěticent.

Exploratorium je v budově, která je pozůstatkem po Panamsko-pacifické výstavě (1915). Budova je betonovou napodobeninou antických zřícenin a je asi tím nejméně vkusným, co je možné v S.F. najít. Ale co je obsahem budovy? Je to obtížné popsat – je to několik stovek exponátů vysvětlujících různé přírodní zákony a děje, většinu je možné si vyzkoušet v činnosti. Nejvíce se to líbí dětem – a to zejména několik exponátů týkajících se povrchového napětí kapaliny a tvorby bublin.

Ferry Building sloužila kdysi pro trajekty, které před stavbou mostů ovládaly dopravu v Bay Area. Má 72 m vysokou zvonici, která v roce 1906 jako jedna z mála budov zůstala po zemětřesení netknutá. Dnes se krčí v sousedství výškových budov Finaciálního distriktu. Tam je samozřejmě nejvyšší Bank of America Building (52 pater), ovšem poznávacím znakem města je do špičky se zužující Transamerica Pyramid.

Golden Gate je průliv, přes který vede proslulý most Golden Gate Bridge – až do stavby Verrazano Bridge přes The Narrows v N.Y. to byl most s největším rozpětím oblouku. Méně známý je Bay Bridge, vedoucí do Oaklandu a Berkeley, který je mnohem delší, má několik oblouků a je patrový – dole jedete z S.F. a nahoře do S.F. – vše v 5-6 paralelních pruzích. Na ostrůvku Yerba Buena prochází tunelem. Při svém dokončení v roce 1936 byl tento most tehdy největší ocelovou stavbou na světě.

Hot Dog jsem samozřejmě ochutnal a nebyl špatný – za 2,50 USD to byla podélně rozřízlá houska s vloženým párkem, k dochucení dle vlastní chuti hořčicí, kečupem, kostičkami cibule a kostičkami sladkokyselé okurky – vše k dispozici na pultě. V dalších dnech jsem ochutnal i jiné speciality – krevety, obří steak, ale i nudle se čtyřmi druhy masa v čínské čtvrti v restauraci dim sum. A na závěr jsem si dal to, čemu se v Česku říká hambáč v mekáči. Zapláclo mi to žaludek na zbytek dne.

Island Alcatraz je pouhých 2,4 km od břehu a měl pověst jednoho z nejpřísnějších vězení. Kvůli silným a studeným proudům v zátoce z něho údajně nikdo úspěšně neuprchl. Trest vězení byl prý zvláště zostřen pohledem na blízký zastavěný břeh s doléhajícím hlukem velkoměsta. Trýznivé bylo prý cinkání příborů z pobřežních restaurací. Seděli tam Al Capone, Bird Man a jiní výtečníci. Dnes je vězení zrušeno a ostrov je přístupný výletníkům. Stačil mi pohled z blízka při plavbě na vyhlídkové lodi.

Japonská komunita je v S.F. velmi silná, připadalo mi, že s Číňany, Korejci a dalšími východními národy tvoří alespoň třetinu populace. Kouzelná je Japonská čajová zahrada v parku Golden Gate.

Kopce jsou v San Franciscu údajně 43. Ulice na ně neberou ohled a běží pod pravými úhly bez ohledu na výškové rozdíly. V části ulice s názvem Lombard Street to dokonce způsobilo, že pro průjezdnost autem je postaven několikazatáčkový slalom.

Lvouni jsou v S.F. ochočení a mají vyhrazeno trvale jedno přístaviště u Pieru 39. Uprostřed pontonů, po kterých se blaženě vyvalují, je velká cedule s nápisem o harassmentu. Jen jestli to ti lvouni dodržují a neharaší?

Mission Dolores, dříve nazývaná Mission San Francisco de Asíz, je nejstarší budovou v S.F. a dala jméno zátoce a později i městu. Byla založena v roce 1776. Vedle malé bílé kaple stojí načervenalá katedrála ve španělském koloniálním stylu – postavená ovšem až po zemětřesení v roce 1906. Přes křižovatku je naproti židovská kongregace Sha'ar Zahav a na dalším rohu křižovatky protestantský chrám. S bohem tedy může mluvit každý dle svého, ovšem na hřbitově u misie leží jen katolíci – Španělé a Irové (19.století, dožívali se vesměs 25 – 30 let) a také jeden námořník se slovanským jménem a pocházející de Ragussa, Dalmatie.

Nob Hill je vysoký 103 m. Vedou přes něho všechny tři linky cable car (pozemní lanovky). Na vrcholu stojí Grace Catedral, silně připomínající pařížskou Notre Dame. Dveře jsou ovšem kopií dveří na florentském baptisteriu.

Ocean Beach je krásná široká písečná pláž s neustávajícím silným větrem a vysokými vlnami. Ve vodě nebyl nikdo – jen na okraji pláže pár psů. Sem a tam neustále projížděl vůz pobřežní hlídky, chyběly však věže s pohlednými záchranářkami. Z koupání nebylo nic.

Pivo Sapporo bylo nejlepší na uvítacím ceremoniálu i večírku pro zahraniční účastníky v hotelu Marriott. Poprvé jsem chtěl sklenici a koukali na mne, jako bych seskočil z větve. Láhev se totiž vytáhne mokrá z ledové tříště, otevře, obalí papírovým ubrouskem a pivo se konzumuje bez sklenice, přímo z láhve i v tomto hogofogo prostředí.

Russian Hill a Richmond jsou dvě od sebe dosti vzdálené čtvrti. Russian Hill má jméno pravděpodobně podle hrobů námořníků z ruské osady lovců kožešin, která byla na počátku 19.století v severní Kalifornii. Dnes je to se sousední čtvrtí Pacific Heights domov nejbohatších a nejvlivnějších obyvatel S.F. V Richmondu jsem naopak ruštinu slyšel i na ulici a viděl nápisy v azbuce – žije v něm asi 25.000 potomků carských důstojníků a dalších imigrantů z východní Evropy.

Streetcar je v S.F. to, co v Brně šalina, zatímco cable car je pozemní lanovka. Podélně pod Market Street procházejí trasy BART (nikoliv Simpson – ale Bay Area Rapid Transit) a MUNI-metra (tedy spíše podpovrchová tramvaj) a na povrchu touto hlavní tepnou běží několik linek tramvají, trolejbusů a autobusů. Vozy tramvají linky F jsou historické a velmi pěkně restaurované. První den pobytu z toho byl zmatek a ochotný černý řidič trolejbusu nelenil, vyskočil z vozu, názorně šáhnutím na koleje prolomil jazykovou bariéru a ozřejmil, po čem že to ta streetcar jezdí.

Telefony na pokoji v hotelu Nikko byly 3 a ještě fax. První telefonní přístroj byl na psacím stole, druhý na nočním stolku. Hádejte, kde byl třetí? No jasně – vedle záchodové mísy. USS Pampanito je 311 stop dlouhá ponorka pro 80 členů posádky, spuštěná na vodu v březnu 1943 – potopila 6 a poškodila 4 japonské lodě, zachránila 73 spojeneckých vojáků (je to ta ponorka z druhého dílu filmu „Most přes řeku Kwai“). Dnes kotví jako muzeum u břehu Fisherman's Wharfu. Dostal jsem na uši walk-mana s útočícími bombardéry, projevy Roosevelta a Trumana, námořnickými písněmi a taky i s odborným komentářem a od zádě po příď jsem ji uvnitř prolezl. Svých více než 6 stop jsem jen obtížně protahoval otvory v přepážkách mezi sekcemi – nechtěl bych být členem posádky a běžet při poplachu na bojové stanoviště.

Výtvarné umění je v S.F. ve 3 proslulých muzeích. V parku Golden Gate je De Young Museum, obsahující sbírky především původem amerického umění, zatímco Palace of the Legion Of Honor v Lincolnově parku má sbírky evropského umění až po fauvismus (systém: každý významnější malíř = jeden obraz). Tato muzea byla založena dvěma rodinami bohatých podnikatelů, jež si konkurovaly v mecenášství. Třetí muzeum je hned vedle kongresového centra, jmenuje se SFMOMA (San Francisco Museum of Modern Art) a vyrovná se téměř Pompidouovu centru v Paříži.

Washington Square je příjemné, stromy zarostlé náměstí na úbočí vršku Telegraph Hill. Na severní straně náměstí je chrám svatých Petra a Pavla (výzdoba je ve stylu přezdobeného svatebního dortu). Na pahorku nad náměstím je rozhledna Coit Tower, původem hasičská věž, její tvar připomíná koncovku hasičské hadice. Uvnitř jsou fresky s pracovními náměty, připomínající „sorelu“ – namalovali je nezaměstnaní umělci ve třicátých letech. Zajímavý je sestup z Telegraph Hillu po východní straně k Battery Street, který vede strmě po Filbertových schodech hustou křovinatou vegetací. Je to snad jediné místo, kde je porušena pravoúhlá šachovnice ulic.

Xing je častý, ale pro Evropana poněkud nezvyklý nápis na černožluté dopravní značce – vyskytuje se před křižovatkou a ač mi nejprve asocioval čínskou dynastii, znamená prostě tu křižovatku – crossing.

Yerba Buena Gardens má jméno z původního názvu druhého z míst, ze kterých vzniklo dnešní San Francisco. Dnes je to název odpočinkové oblasti parku s vodotrysky i části pro aktivní odpočinek (kolotoče, U-rampa apod.) nad podzemními výstavními prostory, což je Moscone Convention Center, kde se odehrával 52nd Annual Meeting and Clinical Lab Expo AACC 2000 (George Moscone byl starosta S.F., který byl zavražděn v roce 1978).

Zemětřesení po dobu našeho pobytu v S.F. naštěstí nebylo, i když ho můj spolubydlící, nejvyhlášenější skeptik mezi biochemiky, předpovídal každé ráno. Ale alespoň v muzeu s honosným názvem California Academy of Sciences v místnosti s pohyblivou podlahou za pohybových, zvukových i světelných efektů byla názorně předváděna obě velká zemětřesení – v letech 1906 i 1989, a to v příslušných hodnotách Richterovy stupnice. Zejména zvukové efekty byly velmi názorné –do sálu s významným názvem EarthQuake se nahrnulo i několik mladých rodin s rozkošnými malými černoušky – a ti tedy během otřesů a temného dunění příslušně řvali!

další cestopisy

    Cestopis měsíce

  • Račí festival v New Orleansu

    Nedělní ráno ještě pořád voní po dešti a bouřce z minulé noci. V New Orleansu vytrvale prší už celý týden. Po ulicích se povalují polámané větve a lesknou se velké kaluže. Kromě období dešťů, které právě v jižní Louisianě začalo, nastala ale také více

  • Komerční článek

    Trochu jiné Malibu

    Malibu, malebné pacifické pobřeží, exkluzivní soukromé pláže, vily hvězd filmového nebe, prostě Hollywood. Taková je asi představa, která se při vyslovení názvu tohoto města vybaví většině lidí po celém světě. „Ale ono je to trochu jinak, “ říká více

Komentáře
0
Řadit podle času | Řadit podle vláken vzestupně sestupně

Při vkládání příspěvku do diskuze jako neregistrovaný uživatel budete mít u vašeho příspěvku zobrazenu IP adresu

:-) :-( ;-) :-P :-D :-[ :-\ =-O :-* 8-) :-$ :-! O:-) :'( :-X :-)) :-| <3 <:-) :-S >:) (((H))) @};-- \o/ (((clap))) :-@